התפרצות וגניבה -שחרור לחלופת גמילה בעליון

בית המשפט העליון קיבל ערר שהגיש ב"כ הנאשם עו"ד פלילי בנימין בן נתן על החלטתו של בית המשפט המחוזי לעצור את הנאשם בעבירות של התפרצות לרכב וגניבה ממנו עד לתום ההליכים . העליון שחרר את הנאשם ממעצר והחזיר את הדיון לבית משפט השלום ברמלה כדי שייבחן התאמתו למסגרת טיפולית.

על פי עובדות כתב האישום ביום 28.1.12 בשעת בוקר ובמסגרת פעילות יזומה של המשטרה מוקם רכב באחד הרחובות בעיר רמלה ובמושבו הקדמי הונח ארנק. הנאשם אשר הבחין בארנק שברכב, ניפץ את השמשה באבן, נטל את הארנק ונמלט.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין עבירות של התפרצות לרכב בכוונה לבצע גניבה, גניבה מרכב וחבלה במזיד לרכב, בד בבד עם הגשתו של כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

בא כוחו של הנאשם עו"ד בנימין בן נתן הציע חלופת מעצר בשל מצבו הנפשי הקשה של הנאשם במסגרת קהילה טיפולית. ביום 5.4.12 הורה בית המשפט השלום ברמלה על שחרורו של הנאשם לקהילה הטיפולית בתנאים של התחייבות עצמית וערבות. על ההחלטה הזאת עררה המדינה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. במסגרת הדיון בבית המשפט המחוזי נקבע כי הנאשם אינו עומד בשני המבחנים אשר נקבעו בפסיקה לבחינת התאמתו של נאשם לחלופת מעצר ועל כן הורה בית המשפט המחוזי על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים.

עו"ד בנימין בן נתן הגיש ערר לבית המשפט העליון על החלטתו של המחוזי. במסגרת הערר טען כי בית המשפט המחוזי סטה בהחלטתו מהמלצתו של שירות המבחן. בנוסף ציין את מצבו הנפשי המורכב של הנאשם אשר סובל מכפל לקויות: התמכרות לסמים ובעיה נפשית. עוד טען עו"ד בן נתן שהנאשם עומד בשני המבחנים שנקבעו בהלכת סויסה (בש"פ 1981/11) לבחינת שחרורם של נאשמים לחלופת מעצר, שכן לנאשם סיכויי הצלחה בהליך הטיפולי וכי נמצא שהנאשם מתאים לטיפול על ידי הגורמים הטיפוליים בקהילה הטיפולית אליה הופנה.

מנגד טענה באת כוח המדינה שהבקשה אינה מעוררת שאלה שמעבר לעניינו הפרטני של הנאשם ולגופו של עניין ציינה כי מדובר בנאשם בעל עבר פלילי מכביד וכי שירות המבחן התרשם מחוסר יכולתו לעבור טיפול.

בהחלטתו מיום 3.6.12 קיבל בית המשפט העליון את עמדתו של ב"כ הנאשם עו"ד בנימין בן נתן וקיבל את הערר באופן חלקי כך שנקבע כי התיק יוחזר לבית משפט השלום לבדיקה כפולה: ראשית בעניין אובדנותו של הנאשם והיכולת של הקהילה הטיפולית לסייע ולטפל בבעיה זו, ולצורך בחינת אמצעי הביטחון וההגנה על הציבור שבקהילה הטיפולית. (בש"פ 3932/12).

בסופו של הליך, ולאחר הבדיקות האמורות, הנאשם שוחרר לקהילה טיפולית סגורה.

עקבו אחרינו בפייסבוק

פוסטים אחרונים באתר

זיכוי נאשם מעבירת התפרצות

בית משפט השלום בתל אביב מקבל את עמדתו של עו"ד פלילי בנימין בן נתן ומזכה נאשם מעבירת התפרצות וזאת על אף עדות של שוטר ועד